Sauny

saunySauna towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, w zależności od kraju występuje pod różnymi określeniami i nazwami. Jest mniej lub bardziej popularna, ale jej dobroczynny i korzystny sposób działania na organizm człowieka jest wszędzie taki sam i powoduje, że kiedy już ją mamy, szybko staje się Naszym przyjacielem i pozwala Nam dłużej cieszyć się ZDROWIEM.

 

Finowie podobno twierdzą, że z dobrodziejstw sauny może skorzystać każdy, kto może do niej dojść o własnych siłach. Współczesna medycyna wyróżnia jednak kilka dolegliwości które uniemożliwiają lub poważnie ograniczają możliwość kontaktu z sauną osobom cierpiącym na:

choroby ostre i przewlekłe przebiegające z podwyższeniem temperatury ciała,
nadciśnienie tętnicze powyżej 200/120 mm Hg,
choroby układu krążenia ze zmianami organicznymi na tle miażdżycy oraz niewydolność krążenia,
choroby organiczne układu nerwowego, płuc, nerek, wątroby,
nowotwory złośliwe,
grzybice skóry.

Ponieważ ta lista może nie być pełna, w wątpliwych przypadkach prosimy zawsze zasięgnąć porady Waszego lekarza. Zawsze też należy przestrzegać ZASAD korzystania z SAUNY i … będziemy dłużej cieszyć się ZDROWIEM.

Fińska sauna ma wiele odmian, są też różne podobne typy łaĽni. Wg jednego z producentów saun, Tylo, możemy wydzielić następujące typy saun:

  • sauna sucha – wilgotność 5-10%,kąpiel odbywa się w temperaturze 90-110°C
  • sauna mokra (najbardziej zbliżona do klasycznej sauny fińskiej) – wilgotność 20-35%, kąpiel odbywa się w temperaturze 75-90°C
  • sauna parowa (nie mylić z łaźnią parową!) – jest najłagodniejszą z odmian sauny bo wilgotność wynosi 40-65%, kąpiel odbywa się w temperaturze 45-65°C. Często do wody służącej do wytwarzania pary dodaje się olejki aromatyczne (czasem używa się określenia „sauna ziołowa”)
  • sauny INFRARED gdzie promienie podczerwone penetrują do 4 cm w głąb ciała ludzkiego i powodują ten sam efekt pocenia się od wewnątrz, identycznie jak przy aktywnym uprawianiu sportu; powstały w ten sposób pot, nie zawiera tylko 100% wody, lecz także tłuszcz, cholesterol i szkodliwe dla organizmu związki, które są wydalane na zewnątrz .

 

Dla odróżnienia:
łaźnia parowa – kąpiel odbywa się w temperaturze 40-45°C przy wilgotności 100%

 

SAUNA FIŃSKA ,w największym skrócie, nie jest panaceum na wszystko, ale :

  • rozluźnia fizycznie i psychicznie człowieka,
  • odbudowuje jego siły witalne
  • odtruwa ze szkodliwych toksyn i oczyszcza organizm,
  • wzmaga odporność i hartuje,
  • wspomaga rehabilitację
  • poprawia krążenie krwi, stan i wygląd skóry
  • wprawia w dobry nastrój,
  • relaksuje,

… pozwala wzmocnić więzi rodzinne i niekiedy także towarzyskie

 

Piec do sauny
Najważniejszym elementem każdej sauny jest Źródło ciepła, czyli piec.

Pierwsze sauny były ogrzewane piecami na drewno. Choć tylko w szczególnych rozwiązaniach (np. sauny zewnętrzne), ale piece takie są montowane również dzisiaj. Zaletą tych pieców jest możliwość instalowania w miejscach gdzie brak jest energii elektrycznej. Wymagają one jednak oddzielnego przewodu dymowego. Ponieważ cała konstrukcja pieca znacznie się nagrzewa, piece na drewno wymagają zachowania bezpiecznych odległości od materiałów łatwopalnych (ok. 50 cm), bądĽ też zainstalowania izolacji ścian. W saunie z piecem opalanym drewnem, wlot powietrza instaluje się przy podłodze jak najdalej od pieca. Wylot powietrza nie jest konieczny, gdyż sam piec spełnia taką funkcję.

Obecnie stosuje się przede wszystkim piece elektryczne. Obsługa ich jest znacznie łatwiejsza, montaż bardzo prosty i tańszy, nie wymagają też specjalnych warunków technicznych (poza odpowiednim przewodem elektrycznym wraz z zabezpieczeniem). Mitem tez jest, iż sauny „pożerają znaczne ilości prądu”, w warunkach domowych koszty użytkowania są bardzo niskie, w saunach komercyjnych zaś, koszty są wliczone w cenę np. biletu.

Moc pieca do sauny dobiera się zależnie od kubatury kabiny. W saunach domowych stosuję się zasadę, że na 1 m3 potrzeba ok.1 kW mocy, w saunach publicznych 1m3=1,1 kW.

Poniższa tabelka pokazuje jakie przykładowe moce pieców zalecane są do saun domowych:

 

Moc pieca do sauny [kW] Min./maks. kubatura sauny [m3]
2,2-4,5 1,2-5
6,0 4-8
8,0 6-12
10,0 10-18
16,0 15-35
20,0 22-30

 

Piece o mocy do ok. 4,5 kW mogą mieć zasilanie jednofazowe; większe – wymagają przyłącza trójfazowego. Dokładne wymagania odnośnie przyłącza elektrycznego znajdują się zawsze w dokumentacji technicznej pieca.

W przypadku sauny parowej oprócz tradycyjnego pieca do saun należy dodatkowo podłączyć generator pary, który również dobiera się odpowiednio do kubatury sauny. Generator pary umieszcza się na zewnątrz sauny w odległości maks. 15 m od sauny. Wymagają one podłączenia zimnej wody. W generatorze woda zostaje ogrzana do temperatury wrzenia i następnie w postaci pary jest transportowana miedzianą rurką do sauny. Głowica wydmuchująca parę w saunie jest umieszczana pod ławkami. W najnowszych generatorach pary wszystkie ich funkcje są w pełni automatyczne: napełnianie, opróżnianie i płukanie zbiornika wody po zakończonej kąpieli.

Na rynku dostępne są również tzw. piece kombi. Piece tego typu posiadają wbudowany generator pary (z zasobnikiem na wodę napełnianym ręcznie lub automatycznie z sieci)oraz pojemniki na zioła, umożliwiając korzystanie z kilku form kąpieli: sauny suchej, mokrej oraz parowo-ziołowej, bio- sauny itp.

Uwaga: wszystkie instalacje elektryczne w saunie powinny być zawsze wykonywane przez uprawnionych elektryków.

Piece do saun oferowane na rynku polskim muszą posiadać znak bezpieczeństwa „B” lub świadectwo weryfikacji certyfikatu zgodności.

TYLKO Piece renomowanych firm gwarantują bezpieczeństwo i satysfakcję z ich używania.

Jeżeli chcemy, aby nasz piec był bezpieczny, trwały, a koszty eksploatacji niższe, zwróćmy uwagę na:

  • szybki czas nagrzewania do żądanej temperatury – czas nagrzewania do temperatury 80°C powinien wynosić ok. 25-35 min.
  • niskie zużycie energii elektrycznej – stosowane systemy oszczędzania energii („stand-by” oraz „zmienna moc”) pozwalają na znaczne zredukowanie poboru energii elektrycznej i utrzymywanie jednakowej temperatury. Specjalne ukształtowane komory konwekcyjne w piecach pozwalają również na szybkie nagrzanie sauny.
  • materiały wysokiej jakości – np. grzałki pieca oraz pojemnik na kamienie powinny być wykonane ze stali nierdzewnej
  • pojemnik na kamienie powinien mieć odpowiednią wielkość i konstrukcję- zbyt duża ilość kamieni powoduje, że bezwładność pieca rośnie, przez co rośnie również zużycie prądu.
  • bezpieczna obudowa pieca – obudowa pieców najnowszej generacji zabezpiecza przez ewentualnymi oparzeniami w przypadku dotknięcia – temperatura na obudowie pieca powinna wynosić ok. 50°C (przy temperaturze powietrza w saunie 90°C). Większość pieców, poza wyjątkami, wymaga dodatkowych osłon wokół pieca, co znacznie ogranicza przestrzeń w saunie.
  • w celu ułatwienia utrzymania czystości w saunie, zalecane są piece, które montuje się w pozycji wiszącej na ścianie – można wtedy w łatwy sposób wytrzeć podłogę pod piecem

Dobrej jakości piece posiadają zabezpieczenia, które odłączają zasilanie w momencie przegrzewania (zła wentylacja, nieprawidłowe umieszczenia pieca, złe ułożenie kamieni lub przykrycie pieca ręcznikiem).

Warto również zwrócić uwagę na warunki gwarancji. Standardowy okres gwarancji na piece do saun wynosi 1 rok.

Firmy oferujące piece najlepszej jakości udzielają gwarancji nawet na okres 25 miesięcy i dłużej (przy spełnieniu pewnych warunków).

Aby Państwo byli jak najbardziej usatysfakcjonowani i zadowoleni z naszych produktów stosujemy piece i sterowniki wyłącznie uznanych firm HARVIA , HELO i SAWO, TYLO z 25 miesięczną gwarancją.

 

piece-do-saun

 

TYLKO DOBRZE DOBRANY PIEC Z ODOWIEDNIĄ ILOŚCIĄ KAMIENI GWARANTUJE PRZYJEMNĄ I BEZPIECZNĄ KĄPIEL W SAUNIE.